історія настільних ігорТо було переломне століття в історії людства. Століття світових воєн і наукових відкриттів, розпаду імперій і розщеплення атома, тиранії і демократії, великої депресії і бурхливої індустріалізації, польотів в космос і медичних проривів, рок-музики і високих технологій.

У кожному будинку з'явилася електрика, телевізор і холодильник, багато хто став власником автомобіля, а трохи пізніше - персонального комп'ютера. Саме тоді люди засіли за комп'ютерні відеоігри, забувши про настільні...

Так, але не так. Було б це повною правдою, Гікачу саме час було б закінчувати поточну статтю і починати нову - про те, як Doom 2 і Civilization вбили настілки. Але - ні, нічого подібного! Як і все інше, настільні ігри теж пережили період стрімкого розвитку. В індустрії стався такий же підйом, як, наприклад, в кінематографі. Або в музиці.

Ось були стародавні настільні ігри, шахи, нарди та інші абстракти, ігри в кістки, класичні карткові ігри... Століттями нічого не змінювалося. І раптом бац - «Монополія», небачена економічна ходилка на кубиках. Не встигли награтися в «Монополію», як черговий левел-ап: «Колонізатори» - економічна стратегія з купою революційних механік.

Ті, хто проходив «Diablo», а потім рубалися в «StarCraft» і «Heroes of Might and Magic III», могли цього і не помітити. Хоча той же пропущений «Magic: The Gathering» в наступне десятиліття ще візьме цих комп'ютерних геймерів за зябра.

Сучасна історія настільних ігор

Відлік можна починати зі знаменитої «Монополії», що вийшла в 1935 році. У роки Великої депресії безробітний установник опалювального обладнання Чарльз Дерроу здійснив справжній подвиг. І нехай злі язики кажуть, що Дерроу сплагіатив чужу гру «Землевласники», саме «Монополія» надала потужний поштовх розвитку настільних ігор.

Компанія «Паркер Бразерс» спочатку відмовила автору, але через пару років, після того як Дерроу самостійно виготовив і продав п'ять тисяч коробок «Монополії» в універмазі Філадельфії, передумала і купила права. У 1936 році «Монополія» стала найбільш продаваною грою в США. Так почалася нова ера. Гра провела межу, що розділяє сучасні і стародавні настільні ігри.

  • 1943 рік. «Суперфермер». В окупованій німцями Варшаві професор математики Кароль Борсук створює гру «Тваринна ферма» - просту сімейку для дітей і дорослих. Кидайте кубики, розмножуйте тварин, обмінюйте їх і захищайте ферму від хижаків!
  • 1948 рік. «Scrabble» (також відома як «Ерудит»). Гра про складання слів з фішок з буквами.
  • 1949 рік. «Cluedo» (або «Clue»). Детективна компанійська гра, яка пропонує учасникам знайти вбивцю, місце і знаряддя злочину.

Настільні ігри історія. Друга половина ХХ століття

Далі пішло ще веселіше:

древние настольные игры

  • 1971 рік. «UNO». Популярна паті-гра, в якій учасники намагаються позбутися своїх карт.
  • 1974 рік. «Dungeons & Dragons». Знаменита гра, з якої почалися настільні рольові ігри.
  • 1977 рік. «Cosmic Encounter». Паті-гра на хитрість і дипломатію, присвячена протистоянню інопланетних рас.
  • 1979 рік. «Dune». Мегаепічна стратегія за мотивами однойменного роману Френка Герберта з механікою контролю територій та дипломатією. Гра не перевидавалася рівно сорок років. Залишивши надії, фанати робили і грали в PnP версії, але ось в 2019 році компанія «Gale Force Nine» зважилася випустити нову версію цієї культової гри.
  • 1980 рік. «Civilization». Одна з кращих ігор про будівництво цивілізацій. Реалізоване в грі дерево технологій було справжнім проривом для свого часу, і пізніше було використано в багатьох інших настільних і комп'ютерних іграх.
  • 1981 рік. «Шерлок Холмс, детектив-консультант. Вбивства на Темзі та інші розслідування ». Перший і, напевно, кращий донині текстовий детектив. Являє собою інтерактивну книгу, текстовий пазл, який читачі-гравці намагаються правильно скласти, черпаючи інформацію з параграфів книги і газетних заміток. Нове переоформлене видання від «Space Cowboys» вийшло в 2017 році, отримавши найкращі оцінки та відгуки. У 2018 року гра була локалізована видавництвом «Crowd Games».
  • 1981 рік. «Axis & Allies». Військова стратегія в сеттингу Другої світової війни. Гра витримала величезну кількість перевидань і тематичних випусків. Популярна досі.
  • 1986 рік. «Мафія». У 1986 році студент факультету психології МГУ розробив компанійську гру салонного типу. Це стало подією світового масштабу. «Мафія» - віхова гра, яка дала початок жанру мафієподібних ігор.
  • 1987 рік. «Arkham Horror». Не підозрювали, що ваш улюблений кооп настільки древній? Перше видання дуже мало схоже на відоме нам друге видання «Жаху Аркхема» 2005 року, не кажучи вже про третє видання 2018 року. Так вже вийшло, що різні видання «Жаху Аркхема» - це взагалі різні ігри.
  • 1987 рік. «Warhammer 40,000». У 1987 році був розроблений популярний варгейм з мініатюрами «Вархаммер 40К». Гра витримала вісім видань і обзавелася багатомільйонною армією фанатів. «Ваха» не втратила своєї актуальності й досі, більш того - вона стає краще з кожним днем, адже книга правил постійно поліпшується, не кажучи вже про якість та рівень деталізації мініатюр.
  • 1993 рік. «We the People». Історичний варгейм про Американську революцію - боротьбу за незалежність британських колоній в Північній Америці. У цій грі вперше реалізована механіка, яка задала тренд для сучасних варгеймів (привіт «Сутінковій боротьбі»), а саме розіграш карт двома способами - як подію або як очки операцій.
  • 1993 рік. «Magic: The Gathering». Найзнаменитіша колекційна карткова гра, чия популярність зростає з кожним днем.
  • 1995 рік. «Колонізатори». Революційна економічна стратегія, яка вважається класикою європейської школи геймдизайну.
  • 1997 рік. «Twilight Imperium» («Сутінки імперії»). Перша редакція епічної фантастичної стратегії.
  • 2000 рік (формально це ще ХХ століття). «Каркассон». Тайловкладальна стратегія з механікою виставлення робітників, з якої походять міпли.

Що було далі - ви і так знаєте. Спочатку «Серп» показав, якими мають бути сучасні настілки. Потім настала ера легасі. Але це вже зовсім інша історія.

Перші настільні ігри. Купити у магазині Гікача

В інтернет-магазині Гікача ви знайдете дешево і недорого як нестаріючу класику, так і сучасні хіти від провідних виробників - «Hobby World», «GaGa Games», «Lavka Games», «Стиль Жизни», «Банда умников» і т.д. Вартість ігор повинна вас порадувати.

Зацікавила якась гра в каталозі? Влаштовує ціна? Можете відразу ж замовити її, оформивши швидке замовлення, або купити з використанням накопичувальної знижки. Доставка проводиться поштовими компаніями - Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Львів, ваш населений пункт, вся Україна.