Арракіс. Високі піщані хвилі вкривають поверхню зневодненої планети. Дюна здригається від рухів величезних піщаних хробаків, і лише племена фрименів знають, як вшанувати Бога Пустелі. Серед піску зблискують дрібні кристалики прянощів. Коштовної речовини, що привертає до Дюни увагу великих домів, готових вбивати та зраджувати заради влади над покладами меланжу.

Адже хто володіє прянощами, той володіє Всесвітом!

Майже шістдесят років читачі всього світу захоплюються жорстоким світом Френка Герберта. Історія великих домів отримала популярні адаптації у кіно, на телебаченні та у відеоіграх. Але у цьому відео ми потішимо фанатів «Дюни» історією втілень відомого світу в улюбленому хобі. Сьогодні ми оглянемо найкращі настільні адаптації видатної «Дюни»... І обережно, бо буде спекотно!

Dune: The Board Game

Вперше гра із промовистою назвою «Dune: The Board Game» вийшла ще у далекому 1979 році. У досить нестандартній для свого часу стратегії на учасників чекало переміщення робітників-бійців та битви за контроль територій, що приносять дорогоцінні прянощі. Основним ключем до перемоги у «Дюні» були не битви, а своєчасне використання здібностей та союзи, бо ж перемогу за умовою контролю цитаделей у грі можна було здобути й спільно із союзником. 

На певний час виробництво «Дюни» було припинено, права декілька разів переходили від студії до студії, аж ось з анонсом нової екранізації від Дені Вільньова у 2019 році світ побачила друга редакція культової гри, видана Gale Force Nine.

Зі слів самої студії та згідно з оцінкою фанатів, в основних правилах видання 2019-го року текст було змінено на незначні 3% відносно оригіналу, та й навіть це стосувалося здебільшого чіткості формулювань. Гра отримала оновлений дизайн, і станом на сьогодні до перевиданої настілки вже встигли вийти два доповнення, що додають до базової гри нові великі доми. У 2020 до боротьби за прянощі доєдналися високотехнологічні Іксіанці та загадкові Бене Тлейлакс, а торік світ перевиданої стратегії поповнився Добропорядним Альянсом Прогресивних Торговців та домом Річез, давніми союзниками Атрідів. На 2023 рік заплановано видання нового доповнення «Дюна: Еказ і Морітані» з ще двома великими домами.

Дюна: Імперіум

У 2020 настільну родину «Дюни» поповнила динамічна колодобудівна новинка «Дюна: Імперіум», українською локалізацією якої вас тішить Гікач. 

На відміну від класичної настільної «Дюни», «Імперіум» значно краще грається вдвох завдяки колоді дому Гаґал, а сама партія в «Імперіум» триває від однієї до двох годин, тоді як для старої «Дюни» дві години — це нижній поріг. Завдяки розміщенню робітників на різних ділянках Арракісу та на полях фракцій Імперіуму, гравці отримають доступ до ресурсів, карт, прихильників та військових загонів. Боротьба у грі «Дюна. Імперіум» ведеться за посилення власних фракцій новими картами та набір переможних очок.

  • Перше доповнення до гри, що присвячене технологічній фракції світу «Дюна: Імперіум — Розквіт Ікса» вже вийшло українською. Доповнення додає до гри поле планети Ікс із новими локаціями для розміщення робітників та треком перевезень, а також ще більше карт лідерів, що урізноманітнять стартові можливості учасників.

  • Друге доповнення до гри - «Дюна: Імперіум. Безсмертя» - присвячене біологічним технологіям Тлейлаксу, що, за чутками, вміє воскрешати мертвих. У доповненні на вас чекає поле фракції Тлейлаксу, що містить два треки, трек генетичних досліджень та трек Тлейлаксу, а також особливі карти для окремого ряду фракції із новою механікою прищеплювання, та нові карти для колоди Імперіуму.

Базова гра «Дюна: Імперіум» має низку престижних нагород, серед яких перемога у номінації «Найкраща гра для просунутих гравців» в межах «Gra Roku 2022» та «Найкраща карткова гра» в межах «Golden Geek Awards» 2020 року.

Наразі гра посідає 8 місце у топі найкращих ігор всіх часів за версією сайту Board Game Geek.

Але й доповнення також не відставали від гри, адже і «Розквіт Ікса», і «Безсмертя» є переможцями премії «Golden Geek Awards» в номінації «Найкраще доповнення року».

Вже зараз оголошено вихід нової гри в серїі «Дюна: Імперіум — Повстання», що буде сумісною із базовою грою «Дюна. Імперіум» та обома попередніми доповненнями. В «Повстання» можна буде грати і як в самостійну базову гру, до того ж воно включатиме і новий епічний командний режим для шести гравців!

Dune: A Game of Conquest and Diplomacy

Наступною грою у нашому топі настільних адаптацій «Дюни» є видання 2021 року «Дюна: Гра про війну й дипломатію», що також вже локалізована українською мовою. Ця гра надихається оригінальною «Дюною» 1979 року, а втім, є значно динамічнішою, адже партії із зіткненням асиметричних великих домів триватимуть впродовж щонайбільше 5 раундів й можуть завершитися навіть за 20 хвилин! Бої у грі вирішуються завдяки таємним ставкам на лічильниках сили й розігруванню бойових карт, серед яких можуть траплятися карти «зради», що автоматично призводять до перемоги над зрадженим суперником. Крім того, протягом гри поверхнею Арракісу прокотяться піщані бурі, а у деяких регіонах траплятимуться вибухи прянощів.

У боротьбі за Дюну у грі зіштовхнуться доми Атрідів й Харконенів, а також Імператорський дім та племена фрименів. Крім різної сили та складу загонів, кожна фракція матиме й асиметричні переваги з особливих ефектів, опис яких можна побачити на планшеті гравця.

Усі ілюстрації у грі представлені кадрами із першої частини екранізації Дюни 2021 року від Дені Вільньова.

Дюна. Таємниці Домів

Сюжетна гра «Дюна: Таємниці Домів» на рушії гри «Детектив» від Ігнація Тшевічека розповідає про невідомі епізоди з життя піщаної планети у період між першим та другим фільмом Дені Вільньова. Чотири сюжети потроху розкриють для вас інтриги на Арракісі під час захоплення планети Харконенами, й на відміну від більшості ігор на рушії «Детектива» між главами кампанії ви зможете розвивати своїх персонажів, додаючи наліпки на планшети героїв. Утім, як і в усіх іграх за системою «Детектива», проходження глав «Таємниць Домів» буде обмеженим у часі й герої фізично не встигнуть відвідати усі локації та опитати всіх свідків. Тож гравці муситимуть до частини фактів здогадуватись виходячи з того, що їм вдалось з’ясувати. Спілкуйтесь із різноманітними жителями Дюни, збирайте зачіпки й ресурси, приймайте складні рішення й спробуйте розкрити плетиво політичних інтриг в улюбленому світі.

Dune RPG. Adventures in the Imperium

Все у тому ж 2021 році світ побачила нова настільно-рольова система у світі Френка Герберта «Dune RPG. Adventures in the Imperium» від студії Модіфіус. Рольова система із правилами створення власного великого дому має видозмінений та вдосконалений під світ «Дюни» рушій «2д20», що має в основі кидки двох двадцятигранних кісток. Для успіху у цій системі правил треба викинути значення, менше від вашого показника вміння. Додаткову перевагу надають «фокуси» — зосередження на двох окремих навичках, що також визначають архетипи персонажів.

Нова система отримала схвальні відгуки від гравців, що акцентували на можливостях створення соціально орієнтованих глобальних сюжетів, які водночас все ще будуть неабияк залежати від персонажів гравців. Усі гравці стануть союзниками на боці одного з Великих Домів. Зануритися до сюжету також допоможе літопис світу, що відмовився від комп’ютерних технологій після повстання проти тиранії машин. Переказ подій книжкової серії займає в основній книзі правил близько 90 сторінок, і такий стислий дайджест має зацікавити не тільки новачків, але і фанатів світу. Наразі крім базової книги правил вже вийшло декілька супутніх книг зі світу гри із сюжетними модулями й додатковими інструментами для майстрів.

І так, ця тематична рольова гра вже скоро отримає українське видання!

Arrakis: Dawn of the Fremen

У 2022 році студія Gale Force Nine звернулась до раніше незвіданого періоду у світі Герберта й відправила гравців на Дюну за сотні поколінь до прибуття Дому Атрідів на планету у грі «Arrakis: Dawn of the Fremen»

У цій стратегічній грі учасники керуватимуть племенами фрименів, що тільки-но засновують приховані січі у скелях планети, й перший учасник, що контролюватиме достатню кількість січей, або ж кого одностайно визнають своїм лідером інші племена, здобуває перемогу. Гра має тематичні механіки водного боргу, який ви маєте виплатити переможеному супернику, а також використання піщаних хробаків з укриттям зі скельних бар’єрів. Але навіть з усією тактичною складовою та стратегічним менеджментом ресурсів у грі «Arrakis: Dawn of the Fremen» залишається простір для дипломатії.

Dune: War for Arrakis

Останньою у нашому спецвипуску за «Дюною» є гра «Дюна: Війна за Арракіс» від творців «Війни Персня» Марко Маджі та Франческо Непітелло.

Нова воєнна стратегія розділить гравців на команди Харконенів та Атрідів з асиметричними умовами перемоги та здібностями. Реальна кількість бійців у загонах фрименів буде прихована від технічно оснащених Харконенів, і тоді як сам Пол Атрід матиме щопартії іншу мету щодо здобуття певних показників на трьох треках, Харконени залежатимуть від підтримки імператорського дому й забезпечення потреб їхніх союзників у прянощах. Доступні під час раунду дії також залежатимуть від результатів кидка гральних кісток, а загони під час бою посилюватимуть особливими ефектами видатні герої книжкової саги. За гри вдвох учасники візьмуть під контроль безпосередньо лідерів Харконенів й Атрідів, та за гри втрьох або вчотирьох до партії доєднаються сторонні союзні до суперників персонажі. Орнітоптери, піщані хробаки, епічні битви й несподівані тактичні рішення — все це чекає на гравців у новій стратегії від КМОН, що обов’язково має отримати і українську локалізацію.

Гра містить 129 деталізованих пластикових фігурок, серед яких 15 лідерів —  лояльних до Харконенів або Атрідів героїв книг, — та 4 фігурки піщаних хробаків збільшеного розміру. Оформлення гри є оригінальним, а зійтися у бою на чималому полі зможуть водночас до 4 гравців.

І наразі це була остання з ігор у нашому списку, хоча у майбутньому на фанатів «Дюни» неодмінно чекатимуть нові настільні адаптації улюбленого світу. 

Ви також можете переглянути відеоверсію топу Гікача на каналі Geekach Games.

А придбати найкращі настільні ігри за «Дюною» завжди можна в інтернет-магазині Гікача, що має для них окремий розділ! Швидка доставка не змусить довго чекати, й за лічені дні ваш пропуск до світу інтриг майбутнього вже прибуде до пункту призначення: Київ Львів, Харків, Одеса, Дніпро, Тернопіль, вся Україна.