Настільні ігри - це індустрія, яка впевнено та швидко розвивається. З'являються нові ідеї та механіки, а те, що існує давно, еволюціонує у щось круте та цікаве. Те ж можна сказати й про механіку roll & write (дослівно перекладається як "кинь та запиши"). Якщо колись, були тільки прості та схожі ігри, де окрім аркуша з цифрами більше нічого немає, тепер, буквально, відбувається БУМ roll & write ігор із все новими та новими ідеями!
Зараз ми розберемося, які ігри такого типу бувають, з чого вони складаються, та яка, з відповідних настілок, найбільше підійде саме вам. Не перемикайтеся ;)
Roll & write – Що це за звір?
На початку, зануримося у коробку: що приховують від нас roll & write ігри? Зазвичай, це блокнот, олівці та самі кубики.
Якщо ви награли багато партій і аркуші закінчилися, інколи видавництво дає можливість звантажити файли та надрукувати нові сторінки в будь-якій кількості. Коли такої можливості немає, краще подбати про це раніше і заламінувати декілька аркушів на майбутнє. Тепер ви зможете писати за допомогою маркеру та витирати його після кожної партії. Автори деяких ігор продумали цей момент заздалегідь, тож їх настілки уже продаються з маркерами та ламінованим папером.
Roll & write без кубика
Також все частіше з'являються ігри, де зникають самі куби. На заміну їм приходять карти. Сенсу це не змінює. Просто віднині, замість кидків, ми відкриваємо потрібну кількість карт, і замальовуємо те, що зображено на них. Отже, тепер це вже flip & write (переверни та запиши) або draw & write (потягни та запиши). Але пам'ятаємо, що в принципі, це одне й те саме.
Тема у roll & write
Наскільки важливою для вас є тема в настільних іграх? Любите космос, фентезі, пригоди або ж вибираєте настілки незалежно від теми, тільки б ігровий процес був цікавий?
У жанрі roll & write можна знайти безліч настілок на різноманітні теми, тому якщо ви думаєте що подібні ігри, це такі собі "сухарі", де окрім цифр нічого немає - значить ви просто не бачили сучасних настілок з цією механікою. Благо, українські видавництва і безпосередньо Geekach, займаються локалізацією крутих roll & write ігор, тож тепер кожен охочий зможе торкнутись крутезних, трендових проєктів, які продаються по всьому світі.
Кращі roll & write ігри
У roll & write іграх ми завжди кидатимемо кубики, але працювати вони можуть абсолютно по-різному. Зараз я розповім про різні настілки у цьому жанрі, та по пунктах розпишу їх відмінності, бо найкраще щось показувати, звісно, на прикладах.
1. Залізниця inc.
- Про що гра? Побудова доріг та залізничних колій.
- Як працює? Після кидка кубиків, гравці зобов'язані перемалювати значення кожного з них. Завдяки цьому всі учасники абсолютно рівні, тож переможе той, хто найкраще скористався отриманими ресурсами.
- Фішка гри. Існують різні версії, кожна з яких включає в себе базову гру та по два доповнення, які гарно урізноманітнюють ігровий процес.
- Складність правил - 1\5. Чудова гра для знайомства з жанром.
2. That's Pretty Clever або Влучний хід.
- Про що гра? Така собі лотерея з різними варіантами отримання переможних балів.
- Як працює? На аркуші знаходиться 5 комірок різних кольорів, та всі вони "працюють" по-своєму. За кожне поле відповідає кубик такого ж кольору. У свій хід гравець має кинути кубики 3 рази. Після кидка, вибирається та записується один з результатів, а куби з меншою цифрою відкладаються та стають недоступними у цьому раунді.
- Фішка гри. Бонуси, які даються за закреслення певних комірок, завдяки яким можна робити великі комбінації, наприклад, закреслили фіолетову комірку, що дозволяє замалювати синю, яка своєю чергою дає бонус на жовту, а та знову на синю. І це все за один хід.
- Складність правил - 2/5. Все ще дуже проста гра, але треба пояснювати як працює кожен з кольорів.
3. Стежки Тукани.
- Про що гра? Прокладання стежок на острові та з'єднання ними різних знахідок та сіл.
- Як працює? Кожен хід відкриватимуться 2 карти, на яких зображені певні типи місцевості. Саме ці території треба буде з'єднати дорогою будь-де на мапі.
- Фішка гри. На аркушах у блокноті з обох сторін зображені різні острови (більший та менший), що дозволяє корегувати час на партію.
- Складність правил - 1\5. Ідеальна гра для знайомства з жанром. Проста та красива.
4. Картографи.
- Про що гра? Складання мапи за допомогою поліміно (тетрісо-подібних фігур) з різними видами місцевості.
- Як працює? Протягом декількох раундів відкриваються карти із зображеними на них фігурами (певної місцевості), які потрібно максимально продуктивно зобразити у себе на полі.
- Фішка гри. Правила для підрахунку очок кожного виду місцевості постійно змінюються. Також є можливість безпосередньо нашкодити на папері суперника завдяки картам "засідки". Пряма взаємодія в roll & write - рідкість.
- Складність правил - 3/5. Хоч, по суті, гра не дуже складна, новачкам треба буде трішки підказувати.
5. Fleet: the dice game.
- Про що гра? Спуск човнів на воду та риболовля.
- Як працює? Складається з декількох різних фаз. В основній з них, гравці кидають кубики (на кількість гравців +1). Кожен бере по одному, а той що лишається отримують всі.
- Фішка гри. Фаза "риболовлі" спрацьовує раз через раунд. Щоб було куди ловити рибу, потрібно
заздалегідь спустити на воду якомога більше човнів.
- Складність правил - 3/5. Принцип гри доволі простий, але багато комірок, в які ви можете щось записати. Після їх заповнення треба все тримати у голові, щоб не забувати отримувати відкриті бонуси.
6. Dinosaur island: rawr`n write.
- Про що гра? Будівництво парку динозаврів своєї мрії.
- Як працює? Кидаємо кубики, кожен гравець отримує по 2, а той, що лишився записують всі. Після цього, на окремому полі, гравці викладають свої куби як "працівників" та отримують бажані бонуси.
- Фішка гри. Безліч різних треків, а також поле для розбудови самого парку за допомогою поліміно. Також безліч можливих споруд та працівників, які змінюються кожної партії.
- Складність правил - 4\5. Це вже серйозний roll & write, який мало чим відрізняється від великих євро ігор, та навряд підійде для новачків.
7. Адріанів вал.
- Про що гра? Розбудова та розвиток замку, побудова укріплення у вигляді стіни, від нападу ворогів.
- Як працює? У свій хід гравці відкривають карту і отримують зображені ресурси та робітників. Завдяки ним, будуть відбуватися абсолютно всі дії на ваших аркушах (найм нових працівників, виготовлення ресурсів, розбудова стіни і різноманітних будівель та тд.)
- Фішка гри. Безліч треків та можливостей на ігровому полі гравців. Також атаки ворогів наприкінці кожного раунду до яких варто готуватися.
- Складність правил - 5\5. Не кожна велика гра має стільки можливостей. Хоча боятись не варто. Може тут і справді дуже багато різних комірок, та дизайн гри зрозумілий. Варто зіграти один раз і все стане на свої місця. Просто треба бажання у всьому цьому розібратися.
8. Чемпіонський пінбол.
- Про що гра? Про пінбол :) Максимально пряме перенесення в настільну версію.
- Як працює? Поле пінболу поділене на декілька секторів, у кожному є свої бампери та секції. Завдяки кидкам кубиків ми отримуватимемо різні значення і намагатимемося якомога вигідніше спрямувати нашу кульку, щоб вона довше не падала та накопичувала переможні очки.
- Фішка гри. В одній коробці на нас чекає аж 4 різні поля, кожне з яких має унікальні особливості та відрізняється по складності.
Складність правил - 3-4/5. Оскільки поля тут різні, отже і оцінка виходить плаваюча.
На цьому, я думаю, варто зупинитись. Подібних ігор ще велика безліч, тож цю статтю можна продовжувати дуже довго, але вже на прикладі вище описаних настілок видно на скільки roll & write може бути різним. Від простеньких, швиденьких, але не менш цікавих настілок на +-15 хвилин, до великих, масштабних та продуманих ігор, які ні в чому не поступаються повноцінним євро, хоч мають при собі тільки скибку карт\кубів та аркуші. Від суцільного рандому, до повністю однакових і чесних можливостей. Від запису цифр та заповнення комірок, до малювання мап та побудови чого завгодно за допомогою різних фігур. Абсолютно кожен зможе знайти щось для себе в цьому жанрі, а якщо вам не подобаються roll & write ігри, значить ви просто не грали в ТУ саму настілку!
Автор: Галак Сергій aka game_me1