«Board Game Geek», (або скорочено BGG) є найбільшим світовим ресурсом про настійні ігри. BGG творять самі гравці, тож крім найважливішої інформації про кожну настілку там також можна знайти оцінки користувачів та світовий ТОП настільних ігор, порівняння вказаної геймдизайнером тривалості партії з реальною тривалістю за досвідом гравців, зважити доступність правил різних ігор, почитати про нагороди, доповнення та видання різними мовами…
Одним словом, прикинути чи вартість місця на дорогоцінній полиці домашньої ігротеки та ціна незнайомої настілки відповідні, чи не треба й намагатися викладати коробки улюблених доповнень поверх ряду з базовими іграми, аби її вмістити. Тут же можна доєднатися до обговорення на форумах чи знайти підказку, як саме ти мав рухати той жетон і чому саме твій друг вчергове неправий і вкрав у тебе дорогоцінні три переможних очки, навіть байдуже, що ти й так переміг, справедливість передусім.
Коротше, якби ви шукали усі можливі деталі щодо настілок, передусім Гікач радив би зазирнути на їхні сторінки на BoardGameGeek. На визнання авторитету цього ресурсу ми також додаємо посилання на сторінку гри з BGG до розділу характеристик кожної настілки.
Топ 10: кращі настільні ігри всіх часів за версією BGG
Гікач завжди звертає увагу на оцінку гри спільнотою. І нехай деякі філлери, які не надто люблять гіки, він би оцінив вище, зокрема Топ 100 настільних ігор від «Board Game Geek» виглядає вкрай адекватно й обʼєктивно. Звісно, рейтинг настільних ігор змінюється в різні роки, бо список доповнюють найкращі гарячі новинки. Саме тому цей розділ статті покликаний зафіксувати вподобання сучасних гравців для нащадків, довжелезних дисертацій з дослідження настільних розваг, літописців та усіх майбутніх ньюфагів, котрі чомусь забули, чим є наша улюблена олдова класика. Отже, світовий рейтинг настільних ігор за версією зарубіжних та наших гравців:
-
«Gloomhaven» дарує гравцям понад 180 годин сюжетної кампанії, і світ настілки розвиватиметься внаслідок дій гравців. Таємні конверти, фігурки героїв та ворогів і карткові бої захопили настільщиків усього світу. Подейкують, що якби пройти Похмуру гавань на 100% повним складом з одних і тих само чотирьох гравців, то ваша дружба стане легендарним філософським каменем, який боги створили, але не можуть зрушити.
-
«Брасс. Бірмінгем» є глибокою стратегією про доставку, зберігання, продаж і всілякий обіг товарів. Гікач грав у попередню частину гри під назвою “Ланкашир” і стверджує, що локалізований в Україні видавництвом Lord of Boards “Бірмінгем” порівняно з попередницею — то небо і земля.
-
«Пандемія: Спадок. Перший сезон» популяризувала механіку legacy, завдяки якій попередня партія впливає на наступні, а отже цілком заслуговує своє місце в топі. Локалізацію нонсував Ігромаг.
-
«Новий Ковчег» є гардкорним єврогеймом, де кожен гравець керує власним зоопарком майбутнього. Комплексне та сучасне поєднання розробок попередниць своєї школи. За українську локалізацію береться видавництво IGAMES.
-
«Twilight Imperium» — супермасштабна космічна стратегія із розвитком, війною і дипломатією. Деякі партії у “Сутінки Імперії” можуть тривати цілий день. Ну або ніч, так навіть атмосферніше.
-
«Тераформування Марса» локалізували українською Kilogames. Відправтесь розвивати свою корпорацію на поверхню червоної планети в стратегії, що популяризувала розвиток свого рушія у сучасних настілках.
-
«Gloomhaven: Jaws of the Lion» — молодший брат гри з першого місця: легше розкласти, легше зібрати гравців, швидше завершити кампанію, що тепер затягне на 35-40 годин. Однак Гікач радив би сприймати “Щелепи лева” не як “демо-версію Глумхевена”, а як повноцінну гру, що у дечому навіть виправляє помилки старшого видання.
-
«Star Wars: Rebellion» — масштабна військова стратегія у світі далекої-далекої галактики давним-давно, в часи IV-VI епізодів кіносаги.
-
«Війна Персня» — епічна битва за Середземʼя для 2-4 гравців із фігурками військ, атмосферними ілюстраціями та величезною увагою до творів Толкіна. Geekach Games настільки вподобали гру, що взяли та й видали українською.
-
«Spirit Island» — кооператив про духів з асиметричними можливостями, що захищають свій острів від клятих людисьок-колоністів, що спочатку хатин понаставляють, а звідти й до готелів “all inclusive” недалеко.
Це і є настільні ігри рейтинг яких сягає найвищих позицій. Однак Гікач все одно радить час від часу поглядати на оновлення, бо новачки нерідко посувають старших гігантів, а гіганти й самі можуть мінятися позиціями внаслідок додруку абощо.
Українські локалізації зі 100 ТОП настільних ігор BGG
Гікач завжди звертав увагу на настільні ігри топ якості, тому першою локалізованою грою з Топ-100 BGG стала настілка Острів Котів. З того часу топ змінився, бо настільна індустрія завжди мала не дитячі темпи розвитку, але Гікач надолужив та додав до доробку локалізацій зі світового Топ-100 ще чимало інших настілок. Ось список вже випущених і майбутніх локалізацій з топу за видавцями (крім вже згаданого у ТОП-10):
-
Geekach Group: «Дюна. Імперіум», «Коса», «Немезида», «Лють крові», «Володар Перснів: Пригоди в Середземʼї», «Екіпаж», «Маєтки божевілля», «Кінець Віків»
-
Lord of Boards: «Архітектори Західного королівства», «Паладини Західного королівства», «Пʼять каст», «Каскадія», «Загублені руїни Арнаку»
-
Ігромаг: «7 Чудес», «7 Чудес. Дуель», «Крила», «Жах Аркгема. Карткова гра»
-
Kilogames: «Чемпіони Марвел», «Root», «Виноробство»
-
Plan B Games: «Azul»
-
Games7Days: «Сплячі Боги»
-
Yellowbox: «Пройдисвіти Кведлінбурга»
Але звісно, що не самим лише “топом кращих на всі часи”, бо крім нього на BGG існують також топи за жанрами, тематиками, механіками, країнами, віком, складністю… Все ж, ресурс досить авторитетний і вичерпний, тож Гікач часто підглядає до його топів у пошуках настільних цікавинок. Щось з них отримує локалізації, а щось приїздить до України з іншомовними виданнями, утім рейтинг настільних ігор BGG все ще залишається найкращим орієнтиром для оцінки.
Купити кращі настілки в магазині Гікача
Та навіть якщо ви не знаходите певних ігор у списках локалізацій, памʼятайте що, по-перше, все ще може бути попереду, а по-друге — інтернет-магазин Geekach Shop має ще й розділ зарубіжних ігор англійською і польською, завдяки якому ви можете забути страшне словосполучення “доставка з-за кордону” і дешево замовити настілку з відправкою місцевим перевізником, бо для настілок відкрита вся Україна: Київ, Львів, Вінниця, Івано-Франківськ, Ужгород, Тернопіль чи будь-яке інше місто. Купити новинки та українські локалізації можна недорого, ще й дисконтна програма діє зі знижками від загальної суми ваших замовлень.