Ви заходите до крамниці настільних ігор і у вас починає паморочитися в голові від кількості строкатих коробок. Ви роздивляєтесь список назв на сайті, і одразу забуваєте все, що вже читали у відгуках та бачили на полицях в друга, якому підбираєте подарунок. Ким має бути людина, щоб не розгубитися в цьому божевільному різноманітті? Які настільні ігри вибрати та хто з тим зарадить? Як купити щось цікаве і не помилитися?

Гікач потягується, розминає лапки та радить вам приготувати олівець. Випишіть нагорі аркуша або забийте до пошукового фільтра в нас на сайті свій бюджет, аби вас потім не здивувала вартість (хоча майже в будь-якій категорії гру можна придбати недорого), а з рештою пунктів ми вам допоможемо.

Тематика, сюжет і всіляке таке

як вибрати настільну гру

Назване у заголовку цього розділу можна написати простими словами: “про що настільна гра”. Можливо, вас цікавить конкретний відомий світ, а може, вас привертають цілі сетинги. Давайте, Гікач просто їх називатиме, а ви повикреслюєте те, що для вас зайве. У кожній категорії, що залишилась, ви побачите кілька підхожих порад і зможете зробити цікавий вибір:

  • Історія. «Відважні. Нормандія», «Пандемія. Спадок. Сезон 0», «Віденський звʼязківець», «Century», «Марко Поло»

  • Фентезі. «Володар Перснів. Пригоди в Середземʼї», «Unmatched», «Морок Пітьми. Пеклопроходці»

  • Фантастика. «Коса», «Петля», «Експедиції», «Екіпаж», «Кімната 25» (Нова Ера)

  • Жахи. «Немезида», «Незбагненне», «У серці пітьми», «Betrayal at the House on the Hill»

  • Постапокаліпсис. «Зомбіцид», «Neuroshima HEX 3.0», «Кінець віків»

  • Пірати. «Утрачені моря», «Пірати 7 морів»

  • Космос. «Зоряні Війни. Зовнішнє кільце», «Тераформування Марса. Експедиція Арес» (Kilogames), «Cosmic Encounter»

  • Середньовіччя. «Каркасон, «Агрікола, «Пройдисвіти Кведлінбурга, «Архітектори Західного Королівства

  • Вікінги. «Лють крові», «У славу Одіна», «Ньюсфйорд»

  • Японія. «Ханамікоджі», «Йокай», «Сенджюцу. Битва за Японію»

  • Єгипет. «Кемет», «Анкх»

  • Античність. «Конкордія», «Санторіні», «7 Чудес»

  • Динозаври. «Раптор», «Драфтозаври»

Хто із вами гратиме?

Перш за все, скажіть, із ким ви будете грати? Настільні ігри бувають:

  1. Дитячі. Є простіші розвивальні ігри, а є ігри на трохи старших, такі як «Викрутайс», «Суперфермер», Битви катапульт» тощо.

  2. Сімейні ігри. Приналежність до цієї вікової категорії ще не значить, що дорослі не зможуть грати в ці настілки без дітей чи що їм вони будуть не цікаві. Та якщо ви зібралися влаштувати ігротеку для всієї родини, найкраще для цього підійдуть ігри на кшталт «Острову Котів», «Такеноко», «Каркассон» (Feelindigo), «Лісовий затишок», «Крила», «Стежки Тукани»…

  3. Дорослі ігри. Серйозні стратегії або просто патігейми — не суттєво, але варто все ж придивитися на тематику та правила гри.

  4. Лише для дорослих. Існують алкогольні та еротичні настілки або просто такі, що їхній гумор ще не зрозуміють діти молодше 18+.

Види настільних ігор, жанри настільних ігор, категорії настільних ігор…

види настільних ігор

Найпростіше з усього у заголовку до цього розділу визначити жанри, бо жанр вказує на те, що ви будете робити із компонентами настілки, аби зануритися в ігровий світ. “Жанри” ще часто називають “види настільних ігор”. Нижче Гікач складе їхній список.

  1. Стратегії. Стратегічних настілок найбільше. Від простіших, як «Квиток на поїзд», до серйозніших, як «Дюна. Імперіум».

  2. Економічні. «Коса», «Новий Ковчег», «Конкордія», «Пуерто Ріко», «Порт Роял»… список можна продовжувати довго.

  3. Військові. «Війна Персня» або «Ініш», «Сутінки Імперій» або «Warhammer 40k» — все військове, але з різними механіками, сетингом і масштабом.

  4. Пригодницькі. «Маєтки божевілля», «Поклик героя», «Володар Перснів. Карткова гра», «Сплячі Боги» (Games 7 Days), «Відьмак. Старий світ» — все це пригоди у своїх світах.

  5. Для вечірки. Найчастіше це ігри на пояснення слів і асоціації, або ж ігри із таємними ролями, але є й нестандартні, як «Мигцем» або «Кескіфе».

  6. Абстрактні. «Азул», «Печворк», «Саграда», «Вулик», шахи, карта звичайна гральна… помітили контраст? Абстрактні настільні ігри — найстарші серед решти жанрів, проте, сучасні настілки дуже далеко просунулися відносно попередниць.

  7. Детективи та квести. «Шерлоки», «Картахена», «Дюна. Таємниці Домів»… детективних ігор дуже багато.

  8. Настільні рольові ігри. Окремий жанр і окремий наративний вид мистецтва. Ви майже точно чули про «Dungeons&Dragons» («Підземелля і Дракони»), та не лише ними відомі настільні рольовки. Є й вужче спрямовані, як «Поклик Ктулху», а є навпаки системи, в яких можливо усе, як «Шалені Світи».

  9. Ігри на спритність. Сюди ж Гікач віднесе ігри на уважність, а разом ось вони: «Дженга», «Містакос», «Тако кіт коза сир піца», «Викрутайс»…

А от із категоріями все дещо інакше. Категорії також називають “типи настільних ігор”, і вони вказують на те, як гравці взаємодіятимуть між собою під час гри.

  • Кожен сам за себе. Більшість настілок саме такі. І не важливо, військова це гра на знищення бійців суперника чи стратегія на переможні очки.

  • Командні. Гравці діляться на суперницькі команди: «Війна Персня. Карткова гра», «Кодові імена», «Unmatched».

  • Кооперативні. «Ольтре», «ЗСУ», «Немезида» — майже будь-які пригодницькі ігри компанія гратиме спільно проти самої гри для успішного завершення сюжету.

  • Один проти всіх. Таких ігор не надто багато, але вони теж існують. Наприклад, «Звір». Та не слід їх плутати із настільними рольовими іграми, де майстер наче б то грає за монстрів: рольовки є наративними пригодами, які найближче до кооперативів, бо мета гри — гарна історія, а не перемога.

Кількість гравців, або чи вліземо ми за стіл

выбор настольной игры

Ви проходите до антикафе, і у вас питають, скільки гостів їм очікувати? Розглянемо кожен варіант із настільними прикладами.

  • Вам VIP-кімнату, бо сьогодні ви один і всі настілки лише для вас. Що ж, як ви граєте сам, то Гікач має ігри й на такий випадок: від простішої та швидкої «За Нортвуд!» до трохи накрученішої «Під полумʼям небес», а там недалеко і до пригодницьких ігор на кшталт «Witchbound». А можна і щось із фігурками розкласти, більше-бо ніхто стіл не займатиме.

  • Столик на двох — це зрозуміло, і хай би ви були зі своєю половинкою чи ліпшим другом, дуельних настілок вдосталь: «Ханамікоджі», «Riftforce», «Париж. Місто вогнів» (Lord of Boards)… А можна зіграти й в кооперативи: «Йокай», «Містеріум» (IGAMES), «Жах Аркгема. Карткова гра» (Ігромаг).

  • Вас вже троє, і ще один запізнюється: більшість ігор мають режими для трьох-чотирьох гравців, тож вибір у вас дійсно великий.

  • Вам треба великий стіл. Пʼятеро і більше — це чимала компанія. Спробуйте «Жах Аркгема», якщо сміливі, або «Кольт Експрес» чи «Селестію», якщо бажаєте веселіших пригод.

  • Вам потрібна окрема зала. Вас більш як шість? Не біда! Зараз знайдемо, де вас розмістити, а ви тим часом придивіться до ігор «Авалон» та «Прадавній Жах», або будь-яких ігор на пояснення слів і асоціації… Або навіть до «7 Чудес», щоправда, якщо вас семеро.

Скільки можна грати, або нам би щось на всю ніч, але з короткими партіями

категории настольных игр

Можливо, вже зраз ви маєте стільки виписаних варіантів, що питання “Як вибрати настільну гру?” стає для вас зовсім іншим боком, але Гікач майже закінчив, залишилась остання характеристика. Отже, скільки має тривати партія в настілку?

  • Мені б лише дочекатися, коли завариться чай. Надшвидких ігор (5-30 хвилин) чимало, ось декілька з них: «Ханамікоджі», «Велонімо», «Салат. Рецепт успіху», «Йога», «Голодна мавпа»…

  • Маю до двох годин. Це доволі великий запас часу, більшість настілок знаходяться у діапазоні 45-120 хвилин.

  • Хочу сісти й забути про час. Настілки на 2+ години це або масштабні стратегії на кшталт «Війни Персня», або пригодницькі ігри на взір «Прадавнього Жаху» (Geekach Games).

Вибір настільної гри це просто: інтернет-магазин Geekach Shop

Настільні ігри види яких ми розібрали завжди надасть  інтернет-магазин Гікача, бо для настілок відкрита вся Україна:  Київ, Львів, Вінниця, Івано-Франківськ, Ужгород, Тернопіль. Доставка надійде вже за лічені дні, лише встигніть замовити!