міплГекси і міпли, геймплей і гейтвей, дайсфест і даунтайм, декбілдинг і кінгмейкинг, протектор і оверлорд, кістки і костилі...

Якою мовою говорять ці божевільні хлопці і дівчата, владики картонних коробок? Про що вони тлумачать, виставляючи фішки на поле і перебираючи картки в руках? Як зрозуміти цей жаргон? Може бути, існує якийсь словник настільщика або настільний перекладач, завдяки якому проста людина не буде червоніти після кожного незрозумілого слова і викликати роздратування навколишніх?

Гікач нічого не обіцяє, але в цій невеликій статті він спробує розповісти про основні терміни, використовувані настільщиками. Дізнавшись, що вони означають, гравці початківці навряд чи відразу стануть гіками, але напевно відчують себе трохи впевненіше і, можливо, зважаться погортати правила, що кишать міпламі, токенами, тайлами і гексами. Зрозумівши ази, новачки можуть сміливо рухатися далі - навіть на ігротеку, де їх чекає привітний гіковський прийом. Гікач анітрохи в цьому не сумнівається, адже незважаючи на удаваний снобізм, гіки дуже люблять новачків.

Сеттинг настільної гри

Сеттинг (англ. - обстановка) - світ, в якому відбуваються дії настільної гри. Зазвичай під сеттингом розуміється антураж гри, але, кажучи точніше, це місце, час і обставини. Глибина опрацювання сеттингу впливає на атмосферу гри, тобто на ступінь емоційного занурення гравців.

Найпопулярніші сеттинги в настільних іграх:

  • світи Ктулху. Пригоди в похмурому всесвіті, створеному Говардом Філліпсом Лавкрафтом. Як правило, це кооперативи, в яких гравці-сищики протистоять древньому злу («Древній жах», «Знак древніх», «Таємниці Аркхему», «Жах Аркхему» і картковий «Жах Аркхему», локалізовані видавництвом Hobby World). Але в деяких настілках можна грати за культистів («Свято в Кінгспорті», «Fate of the Elder Gods», «Cthulhu: Rise of the Cults») або взагалі за Древніх («Війни Ктулху»).
  • «Гра престолів». Настільні ігри за мотивами серіалу і книг Джорджа Мартіна. Класична настільна «Гра престолів», варгейм - ох вже цей лексикон настільщиків - військова гра з мініатюрами «Пісня льоду й полум'я», а також всілякі тематичні випуски відомих настільних ігор на зразок «Монополії» і «Колонізаторів». Ці ігри коштують не дуже дешево, але ви подивіться на їх комплектацію!
  • «Зоряні війни». Колекційна карткова і кубикова гра «Star Wars Destiny», полукооператив з оверлордом (Темним володарем, який протистоїть іншим гравцям) «Star Wars: Imperial Assault» і епічна стратегія про пошуки бази повстанців «Зоряні війни: Повстання», в якій один гравець управляє Імперією , а другий - Альянсом повстанців.
  • «Володар кілець». Епічна «Війна Кільця» і «Полювання за Кільцем», видані компанією GaGa Games. На підході «The Lord of the Rings: Journeys in Middle-earth» - кооператив з додатком-помічником.
  • Зомбі. Серія кооперативних ігор зі зрадником «Мертвий сезон» (від компанії Crowd Games), всілякі «Зомбіциди», фентезійні і не тільки, тематичні випуски відомих ігор в сеттингу зомбі.
  • постапокаліпсис. «Fallout. Настільна гра», «Нейрошіма-6», «Ще один день», «Badlands: Аванпост людства», «Рейдери Великих пусток» і багато інших.
  • стимпанк/дизельпанк. Його величність «Серп», «The World of SMOG», «Норія», «Gearworks»... Любителям парових машин, шестерень, високих циліндрів і Вікторіанської епохи є з чого вибрати.
  • Дикий Захід. Паті-гра з прихованими ролями «Бенг!». Пограбування поїзда з механікою планування дій «Кольт Експрес» (від видавництва Стиль Життя), карткові «Індіанці» від Cosmodrome Games, євро «Великий Західний Шлях», щелчкова перестрілка «Flick 'em Up!» і т.д.
  • Японія. Бойові стратегії «Сонце, що сходить» і «Битва за Рокуган», дайсфест (свято кубів, рандомний кубомет) «Володар Токіо», дуель за серця гейш «Ханамікоджі», абстрактна «Онітама», логічні ігри «Такеноко», «Хонсю» і «Канагава»...

Міпл. Чоловічки з Каркассона

Поняття міпла прийшло з тайлоукладальної гри «Каркассон». До речі, тайли - не що інше, як плитки, ігрові елементи, з яких зазвичай складається поле. Шестикутні тайли називаються гексами. Однак повернемося до наших міплів.

Одного разу хтось назвав дерев'яні фішки чоловічків з гри «Каркассон» міплами, сказавши «meeple» замість «my people» (мої люди). Так і приклеїлося. З тих пір ігрові фішки робочих (будь то чоловічки або інші істоти) у всіх євро-іграх (ігри європейської школи геймдизайну) називають міпламі.

Філлер, швидка гра

Це короткі ігри для заповнення (від англ. «To fill» - «заповнювати») вільного часу. Сумуєте в очікуванні гостей, хочете розім'ятися перед складною грою або розвіятися між партіями в епічні стратегії? Чому б не зіграти в якусь коротку карткову гру з механікою збору сетів або в дуельний абстракт? «Граничне занурення», «Вулик», «Таємне послання» або «Ханамікоджі» будуть відмінними варіантами.

Драфт. Механіка вибору карт

Популярна механіка вибору карт, що використовується в багатьох простих і складних іграх, наприклад, «7 чудес» і «Будиночок на дереві», «Кров і лють» і ваше улюблене «Підкорення Марса» від Lavka Games. Самостійно обираючи карти, гравці контролюють рандом. Зазвичай драфт відбувається наступним чином: гравець вибирає одну з переданих карт, залишає її собі, а решту передає сусідові за годинниковою стрілкою (або проти). Найкращі відгуки отримав новий тип драфта, який використовується в настільній грі «Ініш» - вибираючи карти, гравці змішують отримані карти з раніше відкладеними і щоразу обирають на одну карту більше.

бустерБустер. Колекційні ігри

Колекційні карткові або кубикові ігри - тип настільних ігор, компоненти яких являють не тільки ігровий, але і колекційний інтерес. Найвідоміші представники - «Magic the Gathering» і «Star Wars Destiny». Комплектація стартових наборів в таких іграх точно відома. Колекція ж збирається з бустерів. Бустер - запечатаний комплект випадкових компонент - звичайних, незвичайних і рідкісних карт або кубиків.

Інші терміни в настільних іграх

Ну і коротко про терміни, про які згадував Гікач на початку.

  • Геймплей. У перекладі з англійської - ігровий процес.
  • Гейтвей (Gateway - врата). Проста гра для знайомства новачків зі світом настільних ігор.
  • Даунтайм (Downtime - час очікування). Час очікування, поки походить якийсь гравець. Довго думаючих гравців, що часто зависають і страждають паралічем аналізу називають даунтаймерами. Такі гравці псують задоволення від гри своїм партнерам, мислячим в іншому темпі. Не дивно, що з даунтаймерами ніхто не хоче грати. Проблема може бути вирішена обмірковуванням свого ходу в чужий хід. Або введенням часових обмежень.
  • Декбілдинг. Ігри на побудову і поліпшення своєї карткової колоди.
  • Кінгмейкинг. Проблеми з ігровим балансом, коли втратив всі шанси гравець вибирає, кого зробити переможцем.
  • Протектор. Прозора кишенька для захисту карти.
  • Костилі. Виправлення розробників навздогін або домашні правила, покликані виправити ігрові поломки.

Купити настільні ігри в магазині Гікача

На сайті Гікача ви зможете дізнатися все про настільні ігри. Інтернет-магазин пропонує широкий вибір настілок. У каталозі ви можете знайти цікаву для вас гру і купити її зовсім недорого. Ціна повинна вас порадувати. Якщо вас влаштовує вартість, ви можете відразу замовити гру через швидке замовлення або з використанням своєї накопичувальної знижки. Доставка проводиться транспортними компаніями - Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Львів, ваш населений пункт, вся Україна.